Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare Nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare Nume

Buna ziua. Am si eu o mica problema, doresc sa imi schimb numele de familie, dar nu stiu ce motive legale se potrivesc, cu exactitate. Numele este "Sorici"/shorici iar drept motiv am gasit "demodat" si "greu de pronuntat intr-o limba straina", as vrea sa ma mut in alta tara si am sesizat ca persoane straina pronunta greu numele meu. Plus ca nu ma ajuta in realizarea unei cariere intr-o companie de renume. Multumesc.
dlovinescu, utilizator
de schimbat se poate , cu motive temeinice si toata procedura dureaza cca. un an de zile.
Dar nu stiu daca ceea ce invocati dvs. e temeinic.
Cam asta urmaresc sa gasesc, cel putin un motiv sigur care poate duce la aprobarea cererii. Multumesc de raspuns.
ce varsta aveti ?
21 de ani.
Mergeti la starea civila de la Primaria de care apartineti si de acolo incepe totul